DZIEŃ  WŁOSKI
17 stycznia 2023 roku wszystkie Krasnoludki, w ramach projektu edukacyjnego „Jestem Polakiem – jestem Europejczykiem” obchodziły Dzień Włoski.

Krasnoludki Śmieszki w czasie zabaw poznały kraj Włochy i jego tradycje. Porównywały flagę Polski z flagą Włoch. Podczas projekcji filmu edukacyjnego dowiedziały się więcej o tradycyjnej włoskiej pizzy i rożnego rodzaju makaronach. Przedszkolaki odszukały Włochy na mapie Europy i odkryły, że kształt tego państwa przypomina but. Na koniec moje kochane Krasnoludki nauczyły się kilku podstawowych zwrotów w języku włoskim.

Ważniaki wyruszyły w prawdziwą podróż. Oprócz różnych ciekawostek na temat kraju, mogły spróbować pływać gondolą i odwiedzić włoską restauracje gdzie podjęli próby zmielenia kawy na włoskie espresso. Jednak dzień ten był pełen wrażeń, ponieważ głównym jego punktem było zrobienie prawdziwej pizzy. Krasnoludki same odmierzały wszystkie składniki, zagniatały ciasto, przygotowały dodatki, aby na koniec upiec w koszałkowej kuchni i zjeść ją ze smakiem. Na koniec zostało tylko pytanie: Kiedy znowu?

W trakcie zajęć Łasuchy rozmawiały o najważniejszych zabytkach oraz symbolach tego pięknego kraju. Wysłuchały fragmentu bajki pt. „Pinokio” Carla C. Zrobiły sobie również w parach masażyk relaksacyjny pt. „Włoska pizza”. Na koniec wykonały pizzę z masy solnej. Wyglądała przepysznie! Szkoda, że nie można było jej zjeść…

A na koniec szepnę Wam jeszcze na uszko, że ten kraj co pizzą pachnie, miał kucharza wspaniałego. Razu pewnego, a było to dawno, by sprostać królewskim gustom, Bianco di Napoli przygotował danie. Na część królowej zostało nazywane jej imieniem. Czy Wy wiecie, że pizza Margherita jest najpyszniejsza na świecie!!!!
A teraz nawet potrafią przygotować ją moje najmłodsze Krasnale Śpioszki.

Te i wiele innych rzeczy spisał
Wasz Koszałek Opałek