DZIEŃ HISZPANII

12 października Hiszpanie obchodzą Fiesta Nacional de España czyli Dzień Hiszpanii.
Święto upamiętnia „spotkanie dwóch światów” czyli Europy i Ameryki, które dokonało się 12 października 1492 roku.

12 października 2022 roku w ramach projektu „Jestem Polakiem, jestem Europejczykiem” wszystkie Krasnoludki obchodziły Dzień Hiszpanii, w trakcie którego poznawały jej kulturę, tradycje i zwyczaje.

W tym dniu Krasnoludki Łasuchy oglądały animowaną bajkę pt. „ Bolek i Lolek w Hiszpanii”. Zapoznały się z niektórymi zabytkami Hiszpanii. Wybrały flagę Hiszpanii spośród innych oraz zapoznały się z jej kolorystyką i znaczeniem. Zapoznały się z obrazem Pablo Picasso „ Dziewczyna z gołębiem”. Próbowały się nauczyć tańca „Macarena” i piosenki „ La Vaca Lola” – Krowa Lola. Wybierały również spośród owoców egzotycznych te, które można spotkać w Hiszpanii. A na koniec skosztowały egzotycznych owoców jak figa, mango itp. 

Krasnoludki Ważniaki w dniu obchodów Narodowego Święta Hiszpanii, poznały najważniejsze zabytki tego kraju oraz kolorystykę flagi hiszpańskiej, układały flagę z balonów, pasków papieru, materiałów w kolorze czerwonym i żółtym. Dowiedziały się, że na czele państwa stoi król. Poznały kilka słówek w języku hiszpańskim. Obejrzały, a chętne tancerki zatańczyły taniec Flamenco. Uczyły się piosenki „La vaca Lola”. Wykonały kolorowe wachlarze oraz bawiły się balonami
Na kończenie pozowały do pamiątkowych zdjęć.

Tego dnia Krasnoludki Spryciarze gościły w przedszkolu mamusię Kuby, która w pięknej opowieści przybliżyła przedszkolakom historię Hiszpanii. Dzieci odszukiwały kraj na mapach i globusie, poznały wygląd flagi, dowiedziały się, że Hiszpania jest królestwem i na czele państwa stoi król. Poznały również charakterystyczne hiszpańskie zabytki i tradycyjne potrawy. Mamusia Kuby przybliżyła również krasnoludkom postać słynnego malarza Pablo Picasso i jego obrazów. Na koniec spotkania dzieci otrzymały kserokopię wybranego obrazu i wykańczały go według własnego pomysłu.

W tym dniu krasnoludki Śmieszki obejrzały film edukacyjny, z którego dowiedziały się jak wygląda flaga hiszpańska, poznały stolicę Hiszpanii – Madryt, a także  tradycyjne potrawy hiszpańskie i zabytki. Przedszkolaki wykonały również piękne wachlarze w kolorach flagi Hiszpanii.

Te i wiele innych rzeczy spisał
Wasz Koszałek Opałek