Trzylatek w przedszkolu

Wiek przedszkolny to okres osiągania kolejnego stadium dojrzałości dziecka: złoty wiek uczenia się, zdobywania doświadczeń społecznych i przystosowania się do życia w grupie. Rozpoczęcie przez dziecko edukacji przedszkolnej, jest momentem przełomowym w jego życiu społecznym.

Drodzy Rodzice pamiętajcie, że Wasze dziecko ma prawo obawiać się pierwszych dni w przedszkolu. I choć wszyscy mamy nadzieję, że szybko się to zmieni, to jednak już dziś możecie jemu i nam pomóc w tych pierwszych dniach. Oto kilka naszych rad:

Rodzicu!   Już dziś wprowadź w domu atmosferę radosnego oczekiwania na pierwszy dzień przedszkola. Niech Twoje dziecko wie, że się cieszysz! Mów o nas dobrze!

Rodzicu!   Opowiedz dziecku jak dużo dobrych i ciekawych rzeczy czeka go w naszym przedszkolu;

Rodzicu!   Nie przedłużaj pożegnań w szatni – pomóż dziecku rozebrać się, pocałuj je i wyjdź.

Rodzicu!   Nie zabieraj dziecka do domu, kiedy płacze przy rozstaniu – jeśli zrobisz to choć raz, dziecko będzie wiedziało, że łzami można wiele wymusić.

Rodzicu!   Nie obiecuj: „Jeśli pójdziesz do przedszkola, to coś dostaniesz”. Kiedy będziesz odbierać dziecko, możesz dać mu maleńki prezent – niespodziankę, ale nie może być to forma przekupywania.

Rodzicu!  Nie wymuszaj na dziecku, żeby zaraz po przyjściu do domu opowiedziało, co wydarzyło się w przedszkolu, to powoduje niepotrzebny stres; poczekaj, aż samo nabierze ochoty aby ci o wszystkim opowiedzieć.

Rodzicu!   Czasami lepiej jest, gdy dziecko do przedszkola odprowadza tato, gdyż rozstania z tatą są w niektórych przypadkach mniej bolesne.

Rodzicu!   Wielokrotnie zapewniaj dziecko, że na pewno odbierzesz je z przedszkola.

Rodzicu!   Żegnaj i witaj swoje dziecko zawsze z uśmiechem. To napawa optymizmem i daje poczucie bezpieczeństwa, że wszystko jest w porządku.