PROGRAMY   EDUKACYJNE

 

Krasnoludki często biorą udział w programach edukacyjnych organizowanych

przez różne firmy i organizacje. Programy takie wspomagają proces nauczania

a także sprawdzają wiedzę i umiejętności przedszkolaków.

 

 

Program ekologiczny "Kubusiowi przyjaciele przyrody      Program ekologiczny "Dobre rady na odpady"

Program edukacyjny mEKO - edukacja leśna i ekologiczna       Program edukacyjny "Sowy Polski"

Program edukacyjny "W słowach kilku o wydrze, bobrze i wilku" 

  Projekt edukacyjny "Akademia Zdrowego Przedszkolaka   

 Program edukacyjny "Zboża zjadamy, energię z nich mamy"    Program edukacyjny "Podróż do mlecznej krainy"

  Program edukacyjno-zdrowotny "Akademia Aquafresh"

 Program edukacyjno-edukacyjny "Pan Bateryjka"      Program edukacyjno-zdrowotny "Akademia Aquafresh"

Międzynarodowy program edukacji emocjonalnej "Przyjaciele Zippiego"

 

 

 

 

 

PROGRAM  EDUKACYJNY  AKADEMII  ZDROWEGO  PRZEDSZKOLAKA

 

"ZBOŻA ZJADAMY ENERGIĘ Z NICH MAMY"

 

 

SPRAWOZDANIE Z PRZEPROWADZONEJ AKCJI


"Akcja "Zboża zjadamy, energię z nich mamy" była realizowana w Samorządowym Przedszkolu 127 w Krakowie w październiku 2013 r.
W tym miesiącu, we wszystkich grupach wiekowych realizowane były tematy związane

z plonami jesieni. Materiały z akcji, które otrzymaliśmy od Państwa, zainspirowały nas do ciekawych zajęć z dziećmi, dostarczając wielu propozycji zrealizowania tego tematu.

 Tak więc do akcji włączyły się dzieci z wszystkich grup wiekowych: 3-latki „Śpioszki”, 4-latki „Śmieszki”, 5-latki „Łasuchy”, 6-latki „Spryciarze” i 6-latki „Ważniaki”.
 

W pierwszym i drugim tygodniu, wiedzę o zbożach dzieci przyswajały poprzez tworzenie

z kuponów Piramidy Żywienia. Wysłuchały opowiadania o sympatycznych zwierzątkach, podróżujących do wnętrza piramidy i ich przygodach. Poznały różne rodzaje zbóż, sposób przerabiania na mąkę, a także rodzaje produktów z nich uzyskanych, jak: płatki, otręby, kasze, makarony itp.
Największą aktywność wykazywały dzieci podczas tworzenia różnych zdrowych posiłków. Były to desery z płatkami, owocami, pestkami i ziarnami, ciasteczka zbożowe, zdrowe kanapki, mussli z ziarnami oraz razowe bułeczki wykonane i pieczone na warsztatach

z rodzicami. Te pyszności, zrobione własnoręcznie, smakowały wyśmienicie.


W trzecim tygodniu akcji, dzieci dowiedziały się z bajki „skąd pochodzi ryż”, próbowały też jeść jego ziarna pałeczkami, oraz co to są rośliny strączkowe i jakie mają wartości odżywcze.
 

W czwartym tygodniu degustowały pestki, orzechy i poszerzały wiedzę na temat roli tłuszczów w żywieniu człowieka.


Z wielką ochotą dzieci włączyły się do konkursu na zbożową mandalę. Pomysłów było wiele, tym bardziej, że do jej zrobienia potrzebny był nietypowy materiał. I tak powstały mandale

z makaronów, siemienia lnianego, soczewicy, różnego rodzaju kasz, ryżu ciemnego i jasnego, otrębów pszennych, płatków zbożowych, kukurydzy, fasoli, słonecznika i innych ziaren. Zabawa była udana.


W czasie trwania akcji we wszystkich salach wisiały plakaty Piramidy Żywienia, prace tematyczne na gazetkach dla rodziców oraz informacja o przeprowadzanej akcji.

Rodzice również zachęcani byli do wzięcia udziału w konkursach.

 

Podsumowując przebieg akcji w naszym przedszkolu, trzeba zaznaczyć, że przysłane materiały były ciekawe i zachęciły wszystkie nauczycielki do zaangażowania się

a dzieci miały wspaniałą zabawę".

 

 

 

 

 

PROGRAM  EDUKACYJNY  AKADEMII  ZDROWEGO  PRZEDSZKOLAKA

 

"PODRÓŻ DO MLECZNEJ KRAINY""

 

 

SPRAWOZDANIE Z PRZEPROWADZONEJ AKCJI


"W okresie wiosennym 2014 r. dzieci z naszego przedszkola „Akademii Koszałka-Opałka”, kontynuując współpracę z Akademią Zdrowego Przedszkolaka, wzięły udział w kolejnej akcji – „Podróż do Mlecznej Krainy”,.
W akcję włączyły się dzieci z wszystkich grup od 3 – 6 lat. W oparciu o przesłane materiały dydaktyczne, nauczycielki zaplanowały pracę. Na zebraniach grupowych rodzice zostali poinformowani o rozpoczynającej się akcji, a także została im przesłana e-mailem prezentacja pt. „Przedszkolak pełen zdrowia”. Edukacja rodziców polegała również na zamieszczaniu na tablicach ogłoszeń artykułów o roli nabiału w żywieniu małego dziecka, wzmacnianiu jego odporności, wdrażaniu do zdrowych nawyków żywieniowych. Rodzice również byli informowani i zachęcani do uczestnictwa w konkursach ogłaszanych przez organizatora.
 

Rozpoczynając akcję wszystkie dzieci zapoznały się z Hymnem Mlecznej Krainy, który później często i chętnie śpiewały. Dzieci bardzo polubiły bohaterów bajki „Zwierzątka ze Zdrowego Zakątka”. Wieprzuś, Raptuś i Ociupinka pomogły im zrozumieć sens Piramidy Żywienia oraz zachęciły do zjadania zdrowych produktów i zmiany złych nawyków żywieniowych. Prawdziwa zabawa zaczęła się, gdy tematem był nabiał i jego pochodzenie. Żeby utrwalić zdobyte na zajęciach wiadomości, dzieci wyjechały na wycieczkę do gospodarstwa agroturystycznego. Tam zobaczyły zwierzęta w ich naturalnym środowisku. Poznały kolejne etapy wytwarzania masła, sera a później degustowały,

zajadając je ze smakiem.
 

W każdej grupie prowadzone były zajęcia praktyczne poparte m.in. wierszami J. Brzechwy „Jajko”, „Wrona i ser”, zabawami ruchowymi tj. „Krowa”, „Wyścigi z jajkiem”, „Nabiały”. Dzieci uczyły się, jak zrobić pyszny, zdrowy koktajl mleczny, zdrowe kanapki

z serem i warzywami.
.
W cyklu zajęć propagujących zdrowe nawyki żywieniowe „Zabawa z jajami” dzieci miały możliwość przyswojenia wiedzy dotyczącej następujących zagadnień: Co to jest piramida żywienia, jakie są jej piętra oraz produkty żywieniowe należące do poszczególnych pięter? Skąd się biorą jajka? Jak je wykorzystujemy? Jakie wartości odżywcze zawierają?
Ponadto dzieci poznały hymn mlecznej krainy, uczestniczyły w zabawach badawczych, matematycznych, plastycznych ,teatralno-językowych, ruchowych z wykorzystaniem jajek. W atmosferze radosnej zabawy, eksperymentowania i aktywnego doświadczania dzieci nabyły i poszerzyły wiadomości dotyczące zdrowego odżywania".
 

 

                                                                                                   

 

Przedszkole Samorządowe Nr 127     ul. Komandosów 13 30-334 Kraków     

tel./fax (012) 266-87-63           przedszkole127krakow@interia.pl