DNI  INNE  NIŻ  WSZYSTKIE...

 

  Dzień latawca      Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka      Dzień muzyki                Dzień drzewa      Dzień odkrywcy       Dzień jeża

Dzień pluszowego misia         Dzień wynalazcy        Dzień  Anioła

 

 

 

DZIEŃ  LATAWCA

Historia tego jednego z najstarszych przyrządów latających cięższych od powietrza sięga kilkuset lat przed naszą erą, a jego ojczyzną są Chiny. Z Chin latawiec zawędrował, za pośrednictwem kupców i marynarzy, do Korei, Japonii, na Archipelag Malajski, przez Birmę i Indie do krajów arabskich i Afryki, aż w końcu w XIV wieku trafił do Europy.

15 września, wzorem różnych krajów, wszystkie przedszkolaki urządziły sobie Dzień Latawca.

 

SPIOSZKI

W tym dniu małe krasnoludki rozmawiały o wietrze i wysłuchały jego odgłosu. Wprawiały w ruch chustę animacyjną naśladując podmuchy wiatru do słyszanej muzyki. Na koniec wykonały wspólnie latawiec.

 

 

 

 

ŁASUCHY

W ten październikowy dzień przestrzeń powietrzna nad naszym przedszkolem wypełniła się kolorowymi, własnoręcznie wykonanymi przez Łasuchy latawcami.

   

 

WAŻNIAKI

     

 

 

 

OGÓLNOPOLSKI  DZIEŃ  PRZEDSZKOLAKA

 

 

20 września - to dzień ważny dla wszystkich przedszkolaków w całej Polsce, bowiem w 2013 roku Sejm przyjął uchwałę ustanawiającą ten dzień Ogólnopolskim Dniem Przedszkolaka. Z tej okazji powstała również piosenka na ich cześć, czyli hymn przedszkolaków. Tradycyjnie wszystkie Krasnoludki ten dzień spędziły na zabawie.

 

 

 

 

ŚPIOSZKI

Dzieci uczestniczyły w zabawach konkursowych. Śpiewały piosenkę pt. „ Jestem sobie przedszkolaczek” oraz tańczyły do piosenki „Boogie woogie”. Na koniec otrzymały medale z okazji Dnia Przedszkolaka.

 

   

 

 

 

 

DZIEŃ  MUZYKI

Globalne święto muzyki zostało ustanowione w 1975 roku z inicjatywy amerykańskiego wirtuoza skrzypiec i dyrygenta Yehudiego Menuhina. Obecnie z tej okazji odbywa się wiele ciekawych koncertów i wydarzeń muzycznych.

 

 

Wszystkie przedszkolaki postanowiły uhonorować ten dzień i 2 października wzięły udział w zajęciach przygotowanych przez swoje panie.

 

ŚPIOSZKI

Dzieci uczestniczyły w zajęciach muzyczno, ruchowych. Grały na instrumentach muzycznych i dowiedziały się co to jest muzyka i skąd się może wydobywać.

 

   

 

ŚMIESZKI

Tego dnia przedszkolaki rozmawiały o instrumentach muzycznych i rozwiązywały muzyczne zagadki. Dowiedziały się co to jest orkiestra i kim jest dyrygent. Wcieliły się w rolę muzyków orkiestry i wykonały instrumentalizację jesiennej piosenki - dyrygentem oczywiście była ich pani :)

 

     

Na koniec dowiedziały się jak zapisuje się utwór muzyczny i pomalowały własną nutke.

 

     

 

ŁASUCHY

Tego dnia koszałkowe przedszkolaki przeniosły się do krainy dźwięków, aby wspólnie bawić się muzyką. Zgodnie z metodą Betii Strauss aktywnie słuchały muzyki poważnej, a nawet same „komponowały” muzykę na pięciolinii. Przedszkolaki wykonały również swoje instrumenty, aby móc pomuzykować w domu z rodzicami.

   

   

 

SPRYCIARZE

                 

 

WAŻNIAKI

W Dniu Muzyki Ważniaki poznawały nuty, wyklaskiwały rytm zapisany w nutach, grały na instrumentach według własnej inwencji twórczej.

 

   

  

     

 

 

 

DZIEŃ  DRZEWA


Pomysłodawcą Światowego Dnia Drzewa był amerykański znawca i miłośnik przyrody Juliusz Sterling Morton. W 1872 roku po raz pierwszy zachęcił rodaków do sadzenia drzew w myśli idei, że ,,inne święta służą jedynie przypomnieniu, dzień drzewa wskazuje zaś na przyszłość”. W tym samym roku posadzono w Stanach Zjednoczonych ponad milion drzew.

9 października 2020 r po raz pierwszy Krasnoludki obchodziły Światowy Dzień Drzewa. Głównym celem spotkań w grupach był wzrost świadomości ekologicznej propagowanie idei sadzenia i pielęgnacji drzew.

 

ŚPIOSZKI

W trakcie tego święta maluszki przypomniały sobie jakie jest znaczenie drzew dla człowieka. Na koniec posadziły wspólnie drzewko, które zamieszkało w ich kąciku przyrodniczym.

 

       

 

ŚMIESZKI

Tego dnia dzieci dużo rozmawiały o różnych gatunkach drzew i tego jak ważne są one dla naszego życia. Nazywały drzewa i ich owoce. Składały obrazki z części, rozwiązywały zagadki. Na koniec spotkania wykonały prace plastyczne, których motywem przewodnim były drzewa.

 

         

 

 

SPRYCIARZE

               

 

 

WAŻNIAKI

Ważniaki świętowały dzień drzewa licząc i opisując drzewa znajdujące się w ogrodzie przedszkolnym, a w sali tworzyły witraże z jesiennym drzewem na oknach oraz atlas drzew.

 

 

 

DZIEŃ  ODKRYWCY

24 listopada przedszkolaki poraz pierwszy świętowały Dzień Odkrywcy. Odkrywały świat zwierząt, kolorów, zabawy i zmysłów. Udowodniły tym samym, że w ich przedszkolu nie ma czasu na nudę. W trakcie zajęć starały sie zrozumieć powiedzenie Alberta Einsteina -  "Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy".

 

ŚMIESZKI

Starały się wyjaśnić: kto to taki odkrywca. Poznały sylwetki kilku światowej sławy odkrywców i ich odkryć. Potem, pod czujnym okiem pani, wykonały kilka prostych doświadczeń z wykorzystaniem produktów dostępnych w każdej kuchni - woda, ocet, soda oczyszczona, barwnik.

 

           

 

ŁASUCHY

Dzieci z grupy łasuchów, świętowały Dzień Odkrywcy podróżując razem z Kolumbem jego szlakami z pomocą statków po mapie Kolumba. Z zaangażowaniem obserwowały, gdzie dopływa Kolumb i jakie zadania daje dzieciom do wykonania. Największym zainteresowaniem cieszyło się układanie „jaja Kolumba”. Było to nie lada wyzwanie dla dzieciaków, gdzie Łasuchy mogły wykazać się umiejętnością tworzenia prostych wyrazów za pomocą sylab. Z piosenką zwaną szantami wyruszały w dalszą podróż ku nowym wyzwaniom….

 

       

 

WAŻNIAKI

Dzień odkrywcy u Ważniaków pt: „Wiedza ważniejsza od wyobraźni” wypełniony był eksperymentowaniem.

     

             

 

 

 

 

DZIEŃ  JEŻA

10 listopada jeże na całym świecie obchodzą swoje święto. Światowy Dzień Jeża ma na celu uświadamianie ludziom, jak można pomóc tym małym zwierzakom. 18 listopada, z okazji święta, w przedszkolu organizowane były zabawy, zajęcia plastyczne i inne akcje które miały na celu przybliżyć zwyczaje jeży oraz uczyć, jak dbać o ich bezpieczeństwo.
 


ŚPIOSZKI

Tego dnia, krasnoludki Śpioszki przywitały się z jeżykiem. Wysłuchały opowiadania pt: „Jeżyk”. Uczestniczyły w zabawie paluszkowej „Jeżuś i Igła” wg metody G. Doyla. Miały również okazję spróbować zobaczyć w lusterku jeża! Ale to było dość trudne zadanie, gdyż próbując odnaleźć jeżyka ciągle widziały siebie :)

 

   

 

SPRYCIARZE

Tego dnia dzieci poszerzyły wiedzę na temat środowiska naturalnego jeży, ich wyglądu, sposobu poruszania się, odżywiania i w jaki sposób przygotowują się do zimy. Wesoło bawiły się przy piosenkach o jeżach, rozwiązywały zagadki, "jeżykowe" zadania matematyczne. Wykonały też prace plastyczną - jeża.
Spryciarze pomyślały o jeżach mieszkających w naszym ogrodzie . Z jesiennych liści zrobiły im domek – schronienie przed chłodem i mrozem.
 

                 

   

 

WAŻNIAKI

W Dzień jeża Ważniaki najpierw obejrzały film edukacyjny „Co słychać u jeży?”, następnie zabawiły się w jeżową matematykę a na koniec wykonały własne rodzinki jeżowe z masy solnej.

 

 

 

   

 

Galeria prac:

 

 

     

 

 

       

 

 

DZIEŃ  PLUSZOWEGO  MISIA

Miękki, puchaty i taki z łatką. 25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś.    Światowy Dzień Pluszowego Misia ustanowiono dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki – w 2002 roku.
Tradycyjnie już, 25 listopada, świętowały też wszystkie przedszkolaki, uczestnicząc w "misiowych zabawach".

 

ŚPIOSZKI

Miś każdego z przedszkolaków został w tym roku w domu ale Śpioszki miały okazję zaprosić do zabawy Kubusia Puchatka, który im zawsze towarzyszy podczas wspólnych zabaw w sali. Wysłuchały wiersza Cz. Janczarskiego „Dlaczego mis jest smutny?” i zaczęły się nad tym zastanawiać… Okazało się, że brakuje mu niektórych części i zadaniem krasnali było dopasować brakujące elementy. Po wielu próbach udało się pomóc misiowi, z którym to krasnale zrobiły na pamiątkę wspólną fotkę! Miś oczywiście w nagrodę poczęstował chętne krasnoludki miodem, który bardzo lubi. Na koniec spotkania dzieci wykonały misia z papierowych talerzyków.

 

 

         

 

 

ŚMIESZKI

Dzieci rozwiązywały misiowe zadania - składały obrazki z części, grały w misiowe memory, liczyły baryłki z miodem, rozwiązywały misiowe zagadki oraz odgadywały nazwy misiów z bajek dla dzieci. Bawiły się też w tradycyjną zabawę "Stary nieźwiedź" a na koniec pozowały do pamiątkowych zdjęć. Nagrodą za wspaniale wykonane zadania Śmieszki mogły posilić się przysmakiem niektórych misiów - miodzikiem :)

 

               

 

     

 

 

ŁASUCHY

Tego dnia dzieci opowiadały o swoich maskotkach, słuchały czytanych przez panie fragmentów książek o niedźwiadkach, bawiły się w starego niedźwiedzia oraz tańczyły z misiami w rytm piosenki „Pokochaj pluszowego misia", w zabawie ruchowej nosiły misie na plecach oraz podrzucały je do góry, zbierały wykałaczki „Misiową łapą”.

 

       

 

Tego dnia nie zabrakło „niedźwiedzich” zabaw również w godzinach popołudniowych. Przedszkolaki wraz z misiakami ćwiczyły matematykę. Tworzyły również misie z nietypowego materiału- jesiennych liści. Żaden miś nie wyszedł z przyjęcia głodny - każdy dostał odpowiednią liczbę smacznych rybek. Ten dzień wywołał u dzieci wiele uśmiechów i radości.

 

   

   

 

Misiowa galeria prac:

                 

 

 

 

 

 

DZIEŃ WYNALAZCY

 

9 listopada, obchodzimy Europejski Dzień Wynalazcy. Święto to zostało ustanowione przez berlińskiego wynalazcę i przemysłowca Gerharda Muthenhallera. Jest ono hołdem dla Hedy Lamarr, która wynalazła system transmisji fal radiowych.  Dzień Wynalazcy to święto, które ma również zachęcić ludzi do kreatywnego myślenia, realizowania własnych, nawet najbardziej nietypowych pomysłów. A że Krasnoludki nigdy się nie nudzą, to też chciały godnie upamiętnić ten dzień.

 

 

ŚPIOSZKI

 W tym dniu Śpioszki obejrzały film edukacyjny pt. „Wynalazek – podlewanie kwiatów”, gdzie bohaterami były myszki. Dzieci spróbowały wyjaśnić słowo „wynalazca” - kto to taki? Obejrzały obrazki jak również przedmioty, których autorem był zapewne jakiś wynalazca. Próbowały również same zapoznać się ze sposobem wprawienia w ruch danego urządzenia i porozmawiały o jego przydatności w życiu człowieka. 

 

       

 

ŁASUCHY

Tego dnia Łasuchy bliżej przyjrzały się latającym wynalazkom. Przyglądając się obrazkom przedstawiającym środki transportu, doskonaliły umiejętność klasyfikacji ze względu na różne kryteria. Dzieci dokonywały wstępnej klasyfikacji obrazków na pojazdy lądowe, powietrzne i wodne, wykorzystując umowne kody symboliczne. Nauczycielka zaproponowała dzieciom również zabawę badawczą - zbudowanie balonowej rakiety. Dzieci badały siłę napędową wydmuchu powietrza z balonu, a następnie wyciągały wnioski z doświadczenia.

 

         

 

 

 

 

DZIEŃ ANIOŁA

6 grudnia najczęściej kojarzony jest z Dniem Mikołaja, ale nie każdy wie, że tego dnia swoje święto mają również anioły. Dzień Anioła łączy się doskonale z mikołajkami, gdyż ich wspólnym elementem jest serce. Dlatego też 18 grudnia wszystkie Krasnoludki świętowały Dzień Anioła

 

ŚPIOSZKI

Dzieci słuchały wierszy i piosenek o aniołkach. Muszę Wam powiedzieć, że nawet jeden przyszedł do maluszków z prośbą. Chciał, aby wykonały rysunek, w którym zawarłyby jakiś wspólny dobry uczynek. Po długim namyśle dzieci stwierdziły, że pomoc koledze czy koleżance z grupy będzie tutaj bardzo zasadna :) Później oddały swój rysunek z postanowieniem aniołkowi, który przyszedł go odebrać. Na pamiątkę spotkania maluszki postanowiły wykonać swojego aniołka. Ale czy był podobny do tego, który ich odwiedził? Może trochę…

 

     

 

   


ŁASUCHY

To był wyjątkowy dzień dla naszych przedszkolaków. Dzieci już od samego rana zamieniły się w aniołki: ubrały aureolki, skrzydełka oraz uśmiech od ucha do ucha. Uważnie słuchały opowiadania Tadeusza Rucińskiego „Anioł i mała”, z którego dowiedziały się, że nawet niewielcy wzrostem mogą robić wielkie rzeczy. Postanowiły zatem tego dnia zrobić dobre uczynki. Swoje plany narysowały na karteczkach i oddały Aniołkowi, który wpadł do nich z wizytą. Na pamiątkę tego wydarzenia dzieci zrobiły aniołki, którymi udekorowały tablice w szatni.


     


 

WAŻNIAKI

Tego dnia w grupie Ważniaków od rana przybywały wesołe aniołki całe w bieli. Po wspólnych zabawach z anielskimi piosenkami dzieci wykonały własne papierowe aniołki całe w brokacie i cekinach. Na koniec przybył do dzieci dorosły Anioł, który zbierał od dzieci listy z dobrymi uczynkami….

 

   

 

 

Te i wiele innych rzeczy spisał Wasz

Koszałek  Opałek

 

 

                                                                                   

Przedszkole Samorządowe Nr 127     ul. Komandosów 13 30-334 Kraków     

tel./fax (012) 266-87-63           przedszkole127krakow@interia.pl