Innowacja pedagogiczna „Koszałek Mistrzem kodowania” skierowana jest do dzieci

w wieku 5-7 lat. Jej celem jest oswojenie starszaków z pojęciem kodowania poprzez wykorzystanie różnorodnych materiałów: kolorowych kubeczków czy różnobarwnych kwadratów. Mali programiści będą posługiwać się również piktogramami: góra, dół, prawo, lewo, skacz, obrót oraz takimi pojęciami, jak: programista, kod, kodowanie, pętla, procedura. Zadania te będą rozwijać u dzieci koncentrację uwagi, analizę i syntezę wzrokową oraz myślenie logiczne. Dzięki doświadczaniu wszystkich nowych wiadomości na sobie,

dzieci z łatwością będą wykorzystywać je w zaproponowanych przez prowadzącą aplikacjach: Kodable oraz Lighbot.

Krasnoludki na start        Kubeczkowe kodowanie       Roboty do boju        Robot w tarapatach      Z kodikolorem za pan brat

Kodikor - gra planszowa         Główka pracuje         Kodable

Krasnoludki na start!
I tak oto rozpoczęły się w naszym przedszkolu zajęcia "Koszałek Mistrzem Programowania". Pojawiły się na nich nie tylko nasze przedszkolaki, ale również ich rodzice. Pani Agnieszka zapoznała wszystkich z tematyką zajęć, a następnie zaprosiła do konstruowania robotów.

To było nie lada wyzwanie! Zobaczcie sami jak nam poszło :)

Kubeczkowe kodowanie.
Na zajęciach dzieci zapoznawały się z różnymi sposobami tworzenia kodów. Poprzez takie zabawy jak: "Zakoduj tak, jak ja" czy "Ukryty kod" rozwijały swoje bystre oczka oraz koncentracje uwagi. Niezwykłą cierpliwością wykazały się przy budowaniu wież według instrukcji

Roboty do boju!
Nasze krasnoludki już sprytnie poruszają się po macie edukacyjnej wykorzystując ograniczoną ilość ruchów oraz zastanowią się nad sekwencją ruchów robota, który ma osiągnąć konkretny cel. Zagraliśmy m.in. grę, w której wydawaliśmy instrukcje robotowi przechadzającemu się po planszy z emotikonami. Gdy stanął na któreś z nich - wykonywaliśmy konkretne zadanie.

Robot w tarapatach!
Młodzi programiści dowiedzieli się, że ruchy robota na planszy można zakodować. Prowadząca zaprezentowała dzieciom strzałki: w górę, w dół, w prawo, w lewo. Dzieci starały się tak je wykorzystać, aby robot mógł dojść do serwisu zbierając po drodze jak najwięcej śrubek.

Grupa B

Z Kodikolorem za pan brat !
Przedszkolaki wiedzą już, że roboty poruszają się po pewnych polach. Na dzisiejszych zajęciach samodzielnie budowały plansze za pomocą kolorowych kwadratów. Ich układ nie był jednak przypadkowy, co było nie lada wyzwaniem dla małych programistów.

Kodikolor – gra planszowa
Na dzisiejszych zajęciach programiści ćwiczyli umiejętność tworzenia skryptu w taki sposób, aby robot doszedł do zamierzonego celu. Zatem rozwijali umiejętność logicznego myślenia oraz współpracy. A wszystko to w czasie emocjonującej gry z Kodikolorem :)

Główka pracuje!
Tym razem wzięliśmy udział w zabawach rozwijających u nas umiejętności matematyczne – sprawne przeliczanie oraz doliczanie. Wspólnie naradzaliśmy się w grupach, a następnie podejmowaliśmy decyzje dotyczące naszych kolejnych ruchów.

Grupa B

Kodable – zaczynamy! Offlinowe wprowadzenie.
Tym razem prowadząca zaprezentowała dzieciom włochatego przyjaciela – Fuzziego. Mali programiści poznali sposób sterowania jego ruchem najpierw offlinowo na zbudowanej przez siebie planszy, a następnie próbowali swoich sił w aplikacji.