WARSZTATY  BADAWCZE

Jak zadziwić przedszkolaka tym co pływa, świeci, lata ..?

Od marca 2013 roku rozpoczęło swoją działalność kółko badawcze.

Głównym celem powstałego projektu było zainteresowanie dzieci naukami ścisłymi,
lepsze zrozumienie świata poprzez wykonywanie doświadczeń i eksperymentów oraz
rozwijanie wyobraźni, umiejętności kreatywnego i logicznego myślenia.
Ponad to w trakcie zajęć przedszkolaki rozwijają swoje pasje, doskonalą uwagę

i logiczne myślenie oraz wyciągają wnioski na podstawie doświadczeń i własnych obserwacji.

W miesiącu marcu Krasnoludki badały właściwości powietrza poprzez następujące doświadczenia: Czy powietrze jest lekkie, Gdzie jest powietrze, Pędzący balon, Rakieta balonowa, Zaczarowany balon, Dmuchanie przez butelkę, Piszczący balon, Przeciwsztormowa moneta, Uwięziona piłeczka, Próba upadku, Strzał w tył i wiele innych

W kwietniu przedszkolaki wykonywały doświadczenia na bazie wody

oraz rozpoczęły doświadczenia z kolejnym żywiołem - ogniem. Na pierwszych zajęciach dzieci poznały właściwości ognia (ciepło, światło, czego potrzebuje ogień aby nie zgasnąć...).

W maju dzieci w dalszym ciągu eksperymentowały z ogniem ...

pisały tajemniczym atramentem (mleko, sok z cytryny), który po podgrzaniu mogły zobaczyć na kartce. A na zakończenie zajęć z ogniem przedszkolaki podgrzewały różne przedmioty, na których wydzielały się substancje smoliste.

Atrakcją ostatnich zajęć był wulkan z octu, płynu do naczyń oraz sody oczyszczonej.

W czerwcu dzieci z kółka badawczego obserwowały otaczającą je przyrodę za pomocą lupy oraz badały siłę wiatru.

13 czerwca 2013 r. na ostatnie zajęcia kółka badawczego gościli rodzice "małych odkrywców". Zabawy zorganizowane były w ogrodzie przedszkolnym. Krasnoludki wspólnie

z rodzicami wykonały telefon z kubeczków plastikowych i sznurka, a następnie z balonika tworzyły siłę magnetyczną, która porusza puszkę po napojach.

Na koniec wspólnej zabawy dzieci szukały zjawiskowych kwiatów w miejscach oznaczonych balonikami, które okazały się słodką niespodzianką.